Sycylijskie pacynki i ich twórcy

Sycylijskie pacynki i ich twórcy (Pupi i pupari siciliani)

Witam Was w ten deszczowy dzionek! Dzisiaj temat, który na stałe wiąże się z tradycją Sycylii – pacynki. Słowo pacynka w języku włoskim możemy przetłumaczyć jako: pupo, marionetta lub burattino. My skupimy się dzisiaj na słowie pupo, które pochodzi z języka łacińskiego i oznacza dziecko. Dlaczego zaś chcę pominąć pozostałe znaczenia? Cóż, słowa te, rozróżniają pomiędzy sobą pacynki, techniką poruszania ich na scenie 🙂 Pupo należy do pacynek, która poruszana jest z góry i dodatkowo do jej głowy i prawego boku doczepiane są dwa cienki metalowe drążki dzięki, którym pupo dysponuje większą możliwością ruchu. Marionetka zaś, poruszana także z góry, posiada przyczepione nitki, natomiast burattino – jest pacynką poruszany z dołu.

Pupi siciliani, są pacynkami wykonanymi  z drewna, często o wysokości około 130 cm i ubranymi w stroje rycerzy lub dam. Do ulubionych sycylijskiej społeczności należą: Orlando i Rinaldo lub Carlo Magno, Angelica i Gano di Maganza.

rinaldo

Puparo zaś jest to osoba, która w teatrze daje „życie” lalkom animując je na scenie, tym samym tworząc cały spektakl. Warto abyście wiedzieli, że na Sycylii są dwie główne szkoły – ta palermitańska (a więc z Palermo) i ta katańska (z Catani). Szkoły te różnią się między sobą nie tylko technikami w poruszaniu pupo, ale także rozmiarami i ubiorem pacynek.

Jeśli zawitacie na Sycylię zachęcam Was do odwiedzenia jednego z licznych z teatrów marionetek, zwanych tutaj Teatro dei Pupi lub L’Opera dei Pupi. W 2008 roku UNESCO wpisało Teatry marionetek na Sycylii na swoją listę uznając je jako Niematerialne Arcydzieło Dziedzictwa Ludzkości.

Na koniec niespodzianka – film, jaki znalazłam na stronie jednego z sycylijskich Puparo. Film da Wam wyobrażenie jak powstaje Pupo.

Miłego oglądania! 🙂

http://www.dittasalamanca.com/it/

 

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie