Średniowieczna pralnia w Cefalu’

Średniowieczna pralnia w Cefalu’ (Lavatoio medioevale a Cefalu’)

Witajcie Moi Mili 🙂 Jak tam u Was? Mam nadzieję, że do Polski zawitała na dobre wiosenka i jest słonecznie! Tutaj, na Sycylii, w końcu mamy słońce i dni stają się coraz cieplejsze! 🙂

Dzisiaj postanowiłam napisać o średniowiecznej pralni, czyli Lavatoio medioevale, która znajduje się w Cefalu’. Tym samym chciałabym przypomnieć tym co czytali i zaprosić tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać co warto zobaczyć w Cefalu’, małym miasteczku, położonym około 80 km od Palermo i wpisanym na listę zabytków UNESCO. Krótki opis Cefalu’ został przedstawiony o tutaj 🙂 I koniecznie spójrzcie na zdjęcia – jak tam jest pięknie!

No, ale wracając do tematu 🙂 Zwiedzając Cefalu’ nie od razu odkryjemy małą rzeczkę, która wypływa z jednego ze wzgórz położonych na południowym zachodzie miasteczka. Ta właśnie rzeczka nazywa się Cefalino 🙂 Jej źródła zostały odkryte podczas dominacji arabsko – normandzkiej na Sycylii.

I jak prawie ze wszystkim tutaj, także i z tą rzeczką związana jest legenda. Według tej legendy Cefalino, wówczas zwany jeszcze Cephalinus narodził się z łez, które wylewała nimfa, po stracie swojego ukochanego. Ukochany zaś został przez nią zamordowany, kiedy dowiedział się, że jego luba go zdradziła! Łez, które wyrażały skruchę i żal po tym złym uczynku, było tyle, że zamieniły się one w potok, schodzący stokiem wzgórza do morza.

Do końca XVII wieku rzeczka ta schodziła z gór i przemierzała małe Cefalu’ pod jego murami. Dzisiaj zaś możemy ją podziwiać w średniowiecznej pralni, gdzie przechodzi przez 22 małe ujścia aby dalej płynąć do morza. 🙂 Do pralni, Lavatoio Medioevale, wchodzimy od uliczki zwanej Corso Vittorio Emanuele. Następnie musimy zejść w dół po schodach, które zostały wykonane ze skały wulkanicznej i mają kształt wielkiego ślimaka 🙂 aby znaleźć się w niewielkiej odkrytej (bo jest bez dachu) pralni!

Właśnie tam zobaczycie Cefalino jak wychodzi z 22 artystycznie wyrzeźbionych żeliwnych ujść, z których 15 ma kształt głowy lwa, aby „po praniu” (tutaj liczę na Waszą wyobraźnię! :)) spłynąć dwoma tunelami wyrytymi w skale, do morza. Cóż za system, prawda!?

Zachęcam Was również abyście nachylili się lub przykucnęli i dotknęli wody. Jest lodowata!, nawet w najcieplejsze dni i naprawdę krystalicznie czysta! Dzięki właśnie tej wodzie, jeszcze w średniowieczu gospodynie domowe utrzymywały higienę osobistą, czystość ubrań ale także artykułów domowych, ponieważ jak wynika ze źródeł historycznych miejsce to, było używane także jako „zmywarka”;)

Wychodząc zaś spójrzcie, przy bramie, znajduje się tablica pamiątkowa, z 1655 roku!, na której zostały wyżłobione słowa poety Vincenzo Auria: „Qui scorre Cefalino, più salubre di qualunque altro fiume, più puro dell’argento, più freddo della neve”, co w oznacza: „Tutaj płynie Cefalino, najbardziej zdrowa rzeka z jakichkolwiek innych, czystsza niż srebro i zimniejsza niż śnieg”.

Do napisania! 🙂

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie