Jak zamówić na Sycylii kawę jaką chcesz?

Jak zamówić na Sycylii kawę, jaką chcesz?

Jest bardzo wiele rodzajów włoskiej kawy, ale my już je wszystkie chyba znamy? Latte, mocha, frappuccino…

Uwaga, na Sycylii nie znajdziesz kawy, która nazywałaby się jak wyżej wymienione.

Nie licz na syropy smakowe, które “spowodują, że Twoja kawa będzie wyjątkowa” ani nisko tłuszczową śmietankę . Zamiast tego Sycylijczycy zaproponują Ci wiele wariantów kawy. Zajdziesz je wszystkie w prawie każdym barze na Sycylii. Jeśli skorzystasz z naszej “ściągi” możesz mieć pewność, że otrzymasz taką kawę jaką chcesz i że zostaniesz dobrze zrozumiany.

Caffè – dla Sycylijczyka “caffè’” to naturalnie espresso. Nie musisz dodawać, że prosisz o “espresso” to się rozumie samo przez się.  Otrzymasz je w małej filiżance, na spodeczku w towarzystwie łyżeczki i cukru. Jeśli preferujesz cukier trzcinowy – po prostu o niego poproś, ponieważ zazwyczaj otrzymasz biały.

Caffè Macchiato –  po włosku, macchiare oznacza „plamić” – otrzymasz filiżankę espresso wraz z „plamą” powstałą z gorącego mleka, najprawdopodobniej spienionego, ale pianka nie jest tu „sprawą honoru”. To nie jest mini- cappuccino.

Cappuccino – prawdopodobnie najbardziej znany i uwielbiany napój na bazie kawy. Składa się z espresso oraz spienionego mleka, które zostało dodane w taki sposób aby zachowała się warstwa czystej mlecznej piany. Tę kawę podadzą Wam w większej filiżance.  Pamiętajcie, że cappuccino jest dla Sycylijczyków typowym napojem śniadaniowym zamawianym właściwie wyłącznie rano. Jeśli będziecie chcieli napić się cappuccino wieczorem, musicie liczyć się co najmniej ze zdziwionym spojrzeniem barristy. Niestety, w niektórych bar mogą również odmówić Wam podania tej kawy po godz. 11.00 rano.

Caffé Americano – Jeśli espresso jest dla Ciebie zbyt mocne i marzysz o kawie, która bardziej przypomina tę, którą pijesz w domu powinieneś spróbować caffe Americano. Jej nazwa wywodzi się z czasów II wojny światowej, kiedy amerykańscy żołnierze przybyli do Europy zaczęli dolewać gorącą wodę do espresso, aby osiągnąć moc kawy do jakiej byli przyzwyczajeni.

Americano con latte – Wiele osób w Polsce pije “białą kawę” jeśli macie ochotę na taką kawę na Sycylii proponuję zamówić właśnie Americano con latte.