Cefalu’

Cefalu’ to miasteczko oddalone zaledwie godzinę drogi pociągiem (uwaga techniczna, o ile pociąg się nie spóźni, koszt biletu około 5 euro) od centrum Palermo. Rozkład jazdy pociągów wraz z cenami połączeń można sprawdzić na stronie: http://www.trenitalia.com/ (można skorzystać z wersji angielskiej strony). Samo kupienie biletu nie wystarcza. Należy skasować go w jednym z kasowników umieszczonych już na peronie, przed wejściem do pociągu.

Historia miasta rozpoczyna się około V wieku naszej ery gdzie u podnóża skał powstała grecka fortyfikacja. Po podbiciu przez Arabów w roku 858, miasto zostało włączone do Emiratu Palermo, a w roku 1063 przejęte przez Normanów pod wodzą Rogera I.
Położone na wysokiej skale La Rocca, nad samym brzegiem morza, miasteczko słynie ze średniowiecznych zabytków oraz pięknej plaży. W sezonie pełne turystów, ponieważ stanowi zabytek UNESCO. W Cefalu’ przeważają urocze białe domki a kręte uliczki dodają temu miejscu bajkowego charakteru.
Tutaj także znajduje się katedra normandzka, której absydę zdobią bizantyjskie mozaiki datowane na pierwszą połowę XII wieku a ufundowaną przez króla Rogera II.
W mieście można zobaczyć sporo arabskich akcentów, które urozmaicają ogólny obraz miasta – choćby śliczne, niskie białe domki, ogromne żelazne bramy chroniące większe posiadłości czy arabskie łaźnie.