Tłusty Wtorek i jego sycylijskie słodkości
Cześć Kochani! Nie, nie pomyliłam się! Jutro w całych Włoszech obchodzony jest tłusty wtorek (martedi’ grasso) nie jak w Polsce tłusty czwartek. Martedi’ grasso przypada zawsze we wtorek, ten przed samym Popielcem i jednocześnie to właśnie on kończy okresu karnawału! Wszystkim wiadomo, że w tłusty czwartek w Polsce na stołach królują pączki. We Włoszech zwyczaj ten jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ każdy region ma swoją tradycję wypieków słodkości i w związku z tym, inne smakołyki są przygotowywane przy obchodach przeróżnych świąt i uroczystości.
Na Sycylii, w zależności od miejsca, wypiekami tłustego wtorku są: pignolata, teste di turco, sfinci, chiachiere, crispelle di riso e miele. Ja postanowiłam, że zrobię chiachiere light, które można porównać do naszych faworków. Uwaga! Napisałam light, ponieważ będę je piekła w piekarniku, a nie smażyła. Oczywiście jak się domyślacie, na Sycylii, w znacznej większości przygotowywane chiachiere są smażone! Podane poniżej proporcje, wystarczą na przygotowanie około 40 faworków.
Aby przygotować nasze sycylijskie faworki będziemy potrzebować:
- 500 gr mąki
- 3 całe jajka i 1 żółtko
- 50 gr miękkiego masła
- 70 gr cukru kryształu
- 2 łyżki wódki lub innego alkoholu
- strąk wanilii
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- cukier puder do posypania faworków
A więc do dzieła:
- 3 całe jajka i 1 żółtko, lekko ubijcie.
- Do jednego dużego naczynia nasypcie mąkę a następnie dodajcie do niej: lekko ubite jajka, proszek do pieczenia, cukier, szczyptę soli i wódkę. Całość wymieszajcie.
- Następnie do ciasta dodajcie nasionka wyskrobane z wanilii oraz masło.
- Całość ugniatajcie aż otrzymacie jednolite ciasto. Jeśli ciasto będzie wydawać się Wam suche dodajcie 1 -2 łyżki wody. Po mniej więcej około 10 min ciasto powinno być gotowe – gładkie i jednocześnie ciągnące. Następnie, owinięcie ciasto w folię spożywczą i zostawcie aby „odpoczęło” przez co najmniej 30 min.
- Wyjmijcie stolnicę, posypcie ją odrobiną mąki.
- Z ciasta utnijcie kawałek o wielkości około 150 gr.
- Wałkiem, rozwałkujcie go do grubości 2 mm. Podczas wałkowania coraz przekładajcie ciasto z jednej strony na drugą.
- Z ciasta, radełkiem, wytnijcie prostokąty (faworki) o wielkości 5×10 cm i przenoście je na blachę pokrytą papierem do pieczenia.
- Faworki należy piec w nagrzanym wcześniej do 190C piekarniku z termoobiegiem przez 10 min.
- Podczas pieczenia pierwszej tury faworków, należy przygotowywać kolejną ich partię na stolnicy.
- Wystudzone faworki posypcie cukrem pudrem.
Smacznego!