Jaskinie Regionalnego Parku Przyrody Le Madonie

Jaskinie Regionalnego Parku Przyrody Le Madonie – L’Abisso del Vento i L’Abisso del Gatto

Ciao Wszystkim! Mając na uwadze rozmowę z jednym z moich przyjaciół, miłośnikiem wspinaczek górskich, niecodziennych wypraw i nieprzetartych szlaków pomyślałam sobie, że pewnie także wśród Was znajdzie się zaprawiony poszukiwacz nowych przygód i odkryć. Dlatego też, postanowiłam napisać o dwóch jaskiniach znajdujących się na terenie Regionalnego Parku Przyrody Le Madonie. Są nimi: L’Abisso del Vento (Jaskinia Wiatru) i L’Abisso del Gatto (Jaskinia Kota).

Jaskinia Wiatru (L’Abisso del Vento), bo od niej zaczniemy, znajduje się niedaleko miejscowości Isnello. Jej nazwa pochodzi od hałasu jakie wytwarza powietrze przechodząc niewielkim korytarzem od wejścia do jaskini a dotarciem do pierwszej sali. Hałas jest na tyle duży, że początkowo ma się wrażenie, że to spływająca woda głębinowa. Jaskinia, którą stanowią liczne tunele i różnej wielkości komnaty połączone ze sobą w pionowymi szybami, ma 2 km długości i 220 m głębokości. W grocie można zobaczyć stalaktyty, stalagmity i kalcytowe nacieki. Ciekawym zjawiskiem jest występujące czerwone błoto.

L’Abisso del Gatto zaś znajduje się 9 km od Cefalu’, na zachodnim stoku Cozzo Carcarello, na wysokości 380 m.n.p.m. Mając 1,1 km długości i 323 głębokości jest najgłębszą jaskinią występującą na Sycylii. Jaskinia charakteryzuje się dużą ilością wąskich tuneli, na różnej wysokości. Korytarze porozdzielane są głębokimi studniami i komnatami. W jaskini zobaczymy liczne stalagmity i stalaktyty. Jaskinia kończy się wąskim korytarzem, który prowadzi do małego jeziorka.

Kochani, obie te jaskinie wymagają od nas posiadania uprawnień do wspinaczki jaskiniowej! Dodam również, że wejścia do obu jaskiń znajdują się na terenie prywatnym, a więc należy wcześniej ustalić i zarezerwować datę naszej podziemnej wyprawy! 🙂

Dla wszystkich zainteresowanych załączam ulotki jednej i drugiej jaskini wraz opisem i co najważniejsze z mapką dojazdu. Gdybym ja mogła Wam w czymś pomóc, pozostaję do Waszej dyspozycji.

Abisso_del_Gatto

Abisso_del_Vento

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie