Sycylijskim winem szlaki malowane

Sycylijskim winem szlaki malowane

Cześć Kochani!

Dzisiaj postanowiłam pogłębić nieco temat win i napisać Wam o pewnym projekcie, dzięki któremu, przyjeżdżając na Sycylię będziecie mogli nie tylko poznać bliżej proces tworzenia sycylijskiego wina, zobaczyć kantynę i posmakować wina, ale także odwiedzić miejsca, z których słynie dany region oraz spróbować regionalne potrawy. Szlaków winem malowanych, jest obecnie 11. Spójrzcie na mapkę, na której zostały one oznaczone różnymi kolorami. Ja dzisiaj, nie będę pisać szczegółowo o każdym z nich, jedynie dam zarys tego co można na nich zobaczyć. Jeśli komuś z Was będzie zależało na bardziej szczegółowych informacjach, zachęcam do kontaktu 🙂

krainy_wina
Mapka ze strony www.agrinnovazione.regione.sicilia.it

Do szlaków wina należą:
Strada del vino Monreale DOC. Szlak ten przebiega pomiędzy miasteczkami: Roccamera, Santa Cristina Gela, Corleone, San Cipirello, San Giuseppe Jato, Camporeale i Monreale, pomiędzy którymi są uprawiane winorośla dające 18 odmian wina Monreale DOC, od białego przez różowe do czerwonego. Oprócz wspomnianego wina będziecie mogli zobaczyć arabsko – normandzką Katedrę Duomo w Monreale, słynne miasteczko Corleone i położone niedaleko Lago dello Scanzano (Jezioro Scanzano). Warto też zanurzyć się w zieleni Parku Przyrody Bosco della Ficuzza, Bosco del Cappelliere i Gorgo del Drago.

Strada del vino Alcamo DOC. Ten szlak wiedzie poprzez miasteczka Castellamare del Golfo, Gibellina, Calatafimi – Segesta, San Giuseppe Jato, Partinico, Monreale i Alcamo. Został podzielony na dwie kategorie: krajobrazowo – kulturalną oraz winiarsko – gastronomiczną. W obrębie pierwszej będziecie mieli do wyboru:
⦁ architekturę sakralną w Alcamo, Camporeale, Calatafimi – Segesta i Partinico;
⦁ trasę pełną zamków, których w tym regionie jest 8!;
⦁ podziwianie przyrody tamtego regionu przemierzając tamtejsze rezerwaty przyrody.
W przypadku zaś wyboru trasy winiarsko – gastronomicznej czekają na Was ukryte pomiędzy wzgórzami gospodarstwa agroturystyczne, produkujące wina i inne własne przetwory. Warto dodać, że historia wina produkowanego na tym terenie sięga XVI w.! i obecnie wino Alcamo DOC liczy 19 odmian, od białego po czerwone oraz także wina musujące.

Strada del vino Erice DOC. Szlak, jak ten poprzedni, zawiera kilkanaście mniejszych tras, dzięki którym będziecie mogli poznać historię zwiedzanych przez Was miejsc, odkryć zakątki Naturalnego Rezerwatu Przyrody Zingaro, czy zobaczyć Saline, w których uzyskiwana jest sól morska. Wybierając jedną z proponowanych tras na pewno nie zabraknie degustacji produktów tego regionu oraz wina.

Strada del vino Marsala – Terre d’Occidente. Na początek warto abym wspomniała, że wino Marsala DOC jest najbardziej znanym sycylijskim winem na świecie. Po raz pierwszy zostało eksportowane za granicę w 1700 roku! Uwierzycie? Biało wino Marsala produkowane jest z winogron odmian Cataratto, Damaschino, Inzolia czy Grillo. W przypadku zaś wina czerwonego odmiany są następujące: Nero d’Avola, Nerello Mascalese czy Pignatello Calabrese. Kochani, w tym przypadku szlak wina Marsala, dzieli się także na liczne mniejsze trasy dzięki, którym poznacie samo miasteczko Marsala, Lagunę Stagnone wraz z salinami oraz przepiękne Wyspy Egadzkie 🙂

Strada del vino Val di Mazara. Ten szlak przebiega pomiędzy miasteczkami: Mazara del Vallo, Salemi, Campobello di Mazara i Petrosino, dzięki którym będzie mogli poznać nie tylko aspekty archeologiczne tego terenu ale także zanurzyć się niezwykłej jego przyrodzie i poznać smaki regionalne. Winem z serii DOC jest Delia Nivolelli, zarówno czerwone jak i białe, wraz ze swoimi 16 odmianami.

Strada del vino Terre Sicane. Szlak dzieli się na 3 trasy:
– historyczno – kulturalną – dzięki, której będziecie mogli poznać niesamowite historyczne miejsce, jak np. Sambuca di Sicilia, sławne z labiryntu uliczek z czasów saraceńskich lub Santa Margherita di Balice z widokiem na park Tomasi di Lampedusa, słynny z powieści Lampart;
– krajoznawczą – dzięki, której zobaczycie urocze krajobrazy tego regionu Sycylii, będziecie mogli się zanurzyć w Naturalnym Rezerwacie Przyrody la Foce del Fiume Balice sławne z wydm z piasku, pojeździć na koniu na rowerze. Jako jeden punktów programu są także termy Terme Acqua Pia w Montevago;
– winiarsko – gastronomiczną – podczas której będziecie mogli zobaczyć winnice, posmakować win typowych dla tego terenu jak Nero d’Avola, Catarratto i Inzolia. Oprócz świetnych win poznacie sycylijski ser z owcy, zwany pecorino, oliwę z oliwek, owoce i wyroby z opuncji figowej i wiele, wiele innych.

Strada del vino dei Castelli Nisseni. Szlak znajduje się w Sycylii centralnej, pomiędzy miejscowościami Caltanissetta, Riesi, Butera i Mazzarino. Jest jednym z tych, które oprócz produkcji wina DOC charakteryzuje się również produkcją oliwy z oliwek DOP. 🙂
Do win DOC z tego regionu należą: Contea di Sclafani DOC i Riesi DOC. Warte do zobaczenia w tym regionie są zamki w: Calanissetta, Falconara i Butera, architekturę sakralną w Caltanissetta, Mazzarino i Butera oraz położoną niedaleko samego szlaku miejscowość Piazza Armerina, wpisaną na listę zabytków UNESCO dzięki znajdującej się tam Villa Romana del Casale pochodzącą z ok. 300 r. n.e.

Strada del vino Cerasuolo di Vittoria – Dal Barocco al Liberty. Szlak położony pomiędzy barkowym miastem Noto a plażami południowo – wschodniego wybrzeża Sycylii. To dokładnie ten region słynie z jedynego, produkowanego na Sycylii, wina DOCG, zwanego Cerasuolo di Vittoria DOCG. Jako ciekawostkę warto dodać, że ten typ wina narodził się wraz powstaniem miasteczka Vittoria około 1606 roku. To właśnie mniej więcej w tym czasie, Księżna Vittoria Colonna Enriquez, podarowała hektar terenu pod uprawę winorośli. Oprócz wspomnianego wina wysokiej klasy, szlak prowadzi m.in. poprzez:
⦁ Ragusa Ibla,
⦁ Scicli – miasteczka w stylu późnego baroku, wpisanego do listę zabytków UNESCO,
Modica – znanego z produkcji czekolady,
⦁ Donnafugata ze swoim średniowiecznym zamkiem,
⦁ Niscemi – miasto słynne z uprawy karczocha,
⦁ Caltagirone – miasto sławne ze swojej ceramiki, wpisane na listę zabytków UNESCO,
⦁ Chiaramonte Gulfi – antyczne miasteczko założone przez Greków, słynne z oliwy i muzeów.
Oprócz wskazanych miast i miasteczek będziecie mogli zobaczyć przepiękne krajobrazy, podziwiać wspaniałości parków przyrody – Riserva Naturale Pantani della Sicilia Sud Orientale, Riserva Naturale Orientata Bosco di Santo Pietro i Riserva Naturale Orientata Sughereta di Niscemi oraz Cave d’Ispica – naturalnie wyżłobiony kanion.

Strada del vino Val di Noto. Ten szlak prowadzi przez miejscowości: Avola, Ispica, Noto, Pachino, Rosolini oraz Palazzolo Acreide i jest znany z trzech gatunków win typu DOC: Siracusa DOC, Noto DOC i Eloro DOC. Do miejsc wartych do zobaczenia należą:
⦁ Syrakuzy
⦁ Noto – barokowe miasto wpisane do zabytków UNESCO,
⦁ Pachino – słynne z pomidorków,
⦁ Portopalo – najdalej wysunięta miejscowość w południowo – wschodniej Sycylii
⦁ Isola delle Correnti
Oprócz powyższych punktów szlaku pełnych bogatej historii i architektury będziecie mogli zanurzyć się w rezerwacie przyrody Riserva Naturale Orientata Oasi Faunistica di Vendicari, w którym występują mało spotykane gatunki roślin, zwierząt i ptaków. Dzięki swojemu położeniu cechą charakterystyczną rezerwatu są także piękne plaże 🙂 Ponadto na uwagę zasługuje także Area Marina Protetta del Plemmirio i Riserva Naturale Orientata Cavagrande del Cassibile.

Strada del vino dell’Etna. Ten szlak złożony jest z kilku mniejszych tras, które w zależności od wyboru prowadzą przez stoki Etnę, po te położone blisko morza. Do wyboru są trasy:
⦁ zamków w Castiglione di Sicilia, Lauria, Bronte, Nelson
⦁ niesamowitej przyrody tamtego regionu,
⦁ fortyfikacji i lochów Normanów,
⦁ wulkanu Etna,
⦁ trasy związanej z legendami i historią regionu.
Jakąkolwiek trasę wybierzecie pamiętajcie o winie Etna DOC pochodzącego z tego regionu.

Strada del vino della Provincia di Messina. Ten szlak zawiera w sobie trzy różne trasy:
⦁ trasa wina Mamertino DOC, dzięki której będziecie mogli poznać wina białe i czerwone, posiadające jeszcze rzymskie korzenie;
⦁ trasa wina Faro DOC – dzięki której dowiedziecie się jak wytwarzane jest wino Faro;
⦁ trasa wina Malvasia delle Lipari DOC, która ma miejsce na wyspach Eolskich. W tym przypadku trasa obejmuje wszystkie wyspy należące do archipelagu Wysp Eolskich.

Kochani, jeśli któryś z powyższych szlaków przypadnie Wam szczególnie do gustu i będziecie chcieli wiedzieć coś więcej, piszcie! Z chęcią odpowiem Wam na pytania 🙂
Pozdrowienia!

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie