Trinacria – symbol Sycylii

Trinacria – symbol Sycylii

Witam Wszystkich 🙂 Hmmm… przyznaję, że wstałam i ogarniając nieco dom mnie oświeciło! No a gdzie zgubiłaś symbol Sycylii? No właśnie… A więc dzisiaj wyjmuję go z lewej górnej kieszeni moich spodni 😉

Trinacria – tak właśnie nazywa się symbol Sycylii, którym jest meduza o głowie kobiety, do której dołączone zostały trzy zgięte w kolanach nogi. Na głowie, imitację włosów, stanowią zaplątane pomiędzy sobą węże, spośród których wystają trzy łany zboża oraz skrzydła.

Właśnie taki obraz Meduzy przedstawiony został także w mitologii greckiej; Meduza była jedną z trzech sióstr Gorgonów. Symbol Gorgonów, którym już za dziada pradziada Sycylijczycy ozdabiali domy, ceramikę, maski a także grobowce miał przynosić szczęście i odpędzać złe duchy.

Trzy zgięte nogi oznaczają trzy najbardziej wysunięte przylądki wyspy:  Capo Lilibeo – na zachód, blisko Marsala, Capo Pacchino – na południe, blisko Syrakuz oraz Capo Perolo – na północny wschód, koło Mesyny, natomiast wystające kłosy zboża reprezentują obfitość, żyzność i bogactwo.

Na koniec warto abym dodała, że kolory czerwono- żółty, które znajdują się na fladze Sycylii są upamiętnieniem odwagi mieszkańców Palermo i Corleone, którzy jako pierwsi powstali przeciw Francuzom w 1282 roku.

Trinacria1

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie