Strefa archeologiczna w Agrigento

Strefa archeologiczna w Agrigento

Agrigento, założone przez kolonistów greckich w VI w. p.n.e., było w czasach swej świetności, jednym z głównych miast basenu Morza Śródziemnego. Akragas – taką nazwę nosiło miasto w czasach greckich – ucierpiało najpierw podczas wojen punickich, przechodząc z rąk Kartagińczyków pod panowanie Rzymian, którzy od 210 roku p.n.e. panowali w mieście przez kolejne 5 wieków. Zmienili oni jego nazwę na Agrigento.

Dolina Świątyń (Valle dei templi)  zlokalizowana jest poniżej miasta. Kompleks składa się z licznych świątyń o różnym stopniu zachowania m. in.: Świątynia Herkulesa (Tempio di Ercole), najlepiej zachowana Świątynia Zgody (Tempio della Concordia) zawdzięczająca swój stan przekształceniu w chrześcijańską świątynie, Świątynia Junony (Tempio di Giunone), Świątynia Jupitera (Tempio di Giove). Jest to największy kompleks greckich budowli, który możemy zwiedzić poza Grecją.

Cały kompleks liczy sobie 1300 ha i oprócz świątyń możemy podziwiać fragmenty murów obronnych, budynków użyteczności publicznej oraz pozostałości po nekropoliach. Poszczególne strefy wykopaliskowe rzucają światło na rozwój miasta hellenistycznego i rzymskiego oraz na praktyki pogrzebowe pierwszych chrześcijan. Jeśli chcecie bardziej świadomie zanurzyć się w historię tego miejsca, dobrym pomysłem będzie odwiedzenie muzeum archeologicznego. http://www.parcodeitempli.net/

Oprócz archeologii region Agrigento słynie również z uprawy migdałów. Jeśli będziecie na Sycylii w lutym, warto zaplanować swą podróż w taki sposób aby wziąć udział w Sagra del Mandrolo in Fiore (festiwal kwitnących drzew migdałowych). Najbliższy planowany jest od 31 stycznia do 9 lutego 2014 roku. Podczas imprezy odbywa się wiele występów folklorystycznych, przedstawień, koncertów i degustacji lokalnych produktów. Nazwa festiwalu nie jest przypadkowa – w tym właśnie czasie drzewa migdałowe są obsypane kwiatami.

1 thought on “Strefa archeologiczna w Agrigento”

  1. Są jeszcze w innych miejscach festiwale z powiązane z migdałami? Może znasz terminy innych polecanych festiwali odbywających się w połowie marca?

Comments are closed.