Villa Romana del Casale

Villa Romana del Casale

Willa jest zlokalizowana 5 km od miasta Piazza Armerina (centralna część wyspy – prowincja Enna). Willę zbudowano na fundamentach starszego domu, na początku IV wieku. Najprawdopodobniej była siedzibą właściciela latyfundium obejmującego okoliczne ziemie. Używano jej w tym celu przez około 150 lat. Wieś, która wyrosła później, zniszczono najprawdopodobniej w czasach dominacji Wanadalów lub Wizygotów. Jednak zabudowania willi były używane, przynajmniej w części,  również w czasach bizantyjskich i arabskich. Budynki porzucono na dobre ok. XII wieku kiedy przysypało je osuwisko ziemi. Willa pozostała opuszczona i zapomniana, aż do XIX wieku, choć jej części zawsze wystawały powyżej gruntu. Prace archeologiczne  kontynuowano w XX wieku.

Willa jest szczególnie cenna ze względu na wspaniałe mozaiki, zdobiące prawie każdy pokój, które należą do najpiękniejszych mozaik z terenów całego Cesarstwa Rzymskiego. Jest to największy, najbogatszy i najlepiej zachowany praktycznie w całości zbiór późnych rzymskich mozaik. Poszczególne mozaiki tworzą całe historie np. polowanie.

Można je zwiedzać codziennie. W okresie od ostatniej niedzieli marca do ostatniej soboty października kasa biletowa jest otwarta w godzinach: 09:00 do 18:00 (możliwość zwiedzania do 19:00). W czasie wakacji (lipiec, sierpień) godziny otwarcia są wydłużone w czasie weekendów (piątek, sobota, niedziela) – kasa otwarta do 23:00 (możliwość zwiedzania do 23:30). W czasie zimowym od ostatniej niedzieli października do ostatniej soboty marca zakup biletów jest możliwy od 09:00 do 16:00 (zwiedzanie do 17:00).

Bilet normalny kosztuje 14 euro i oprócz zwiedzania willi pozwala (w ciągu 3 dni) odwiedzić również: stanowisko archeologiczne Morgantina oraz Muzeum Archeologiczne Aidone.

Powyższe dane z oficjalnej strony zabytku: http://www.villaromanadelcasale.it