Wóz sycylijski (Carretto siciliano)
Witajcie Moi Mili 🙂 Dzisiaj o cudzie transportu jakim jest wóz sycylijski, czyli carretto siciliano 🙂 Aby nieco przybliżyć Wam historię wozu musimy się cofnąć do XVIII wieku kiedy to transport pomiędzy dwoma osadami był bardzo utrudniony. Towary lub broń były najczęściej przewożone na grzbietach zwierząt, jednak i ta forma transportu należała do bardzo ciężkich.
W 1830 roku, pod rządami Borbonów, poczynione zostały pierwsze inwestycje drogowe, tzw. regie trazzere, czyli główne trakty drogowe zbudowane z myślą o połączeniu głównych osad na ówczesnej Sycylii z punktu widzenia strategiczno – militarnego. Jako pierwsza, została wybudowana droga łącząca Palermo z Katanią, przechodząca przez Ennę.
W związku z faktem, że Sycylia jest położona na górzystym terenie, regie nie należały do dróg prostych i równych. W rzeczywistości były pełne uskoków i zagłębień. Aby przewieźć nimi towar sycylijscy kupcy wymyśli właśnie carretto siciliano, czyli wóz o wielkich drewnianych kołach, które dodatkowo zabezpieczane były od spodu metalową listwą. Taka forma wozu pozwalała kupcom na w miarę bezpieczny transport swoich produktów. Od tego momentu carretto siciliano stał się środkiem transportu sycylijskiego 🙂
Warto wspomnieć, że na początku tworząc ten drewniany środek transportu malowano go na kolor żółty w celu zabezpieczenia drewna. Jednak bardzo szybko okazało się, że jaskrawe kolory przyciągają oko klienteli dlatego zaczęto pokrywać wozy także innymi kolorami. Z czasem kolorystyka i różnorodność wzorów stały prawdziwym dziełem 🙂 Do najbardziej popularnych należą obrazy z życia świętych, bitwy Napoleona Bonaparte i Giuseppe Garibaldi oraz Paladynów z Francji.
Aby zrealizować typowy wóz sycylijski potrzeba jest około 2 miesięcy nieprzerwanej pracy i ścisłej współpracy stolarza, kowala, rzeźbiarza oraz rymarza. Z tego co jest mi wiadomo, obecnie na Sycylii pozostała tylko jedna osoba! trudniąca się wykonywaniem tego arcydzieła.
Co ciekawe, że wozy sycylijskie w zależności od regionu pochodzenia różnią się między sobą kształtem skrzyni oraz kolorami. I tak: ten z Palermo posiada skrzynię wykonaną na bazie trapezu i przeważającą gamą barw są czerwony i żółty czyli kolory Sycylii. W przypadku wozu wykonanego w Katanii – skrzynia jest prostokątna i przeważającym kolorem jest turkusowy. Są jeszcze wozy wykonane w Trapani i Caltanissetta, które różnią się pomiędzy sobą elementami wykończeniowymi.
Kiedy będziecie na Sycylii zapraszam Was do odwiedzenia jednego z muzeów aby zobaczyć na własne oczy ten niecodzienny środek transportu! 🙂