Bądź czujny – autostrady na Sycylii

Bądź czujny – autostrady na Sycylii

Cześć Kochani!

Na początek chciałabym podziękować Joannie za jej komentarz. Joanna podzieliła się z nami informacją o przypadkach wyłudzania pieniędzy od osób podróżujących autostradami po Sycylii 🙁 Mając na uwadze powyższą wiadomość, spieszę Wam wyjaśnić jak funkcjonują autostrady na Sycylii.
Zacznę od faktu, że autostrad na Sycylii, na dzień obecny jest 6 i są one podzielone na odcinki płatne i bezpłatne. Należą tutaj:

Autostrada Mesyna – Catania (ME-CT), oznaczona A18. Jej długość to 76,8 km. Ten odcinek jest płatny. Na odcinku tym, oprócz wjazdu na autostradę i potem z niej wyjścia jest jedna stacja benzynowa. Strefa ta zwana jest Area di Servizio. Autostradą tą dojedziecie do Taormina, Arcireale lub Giardini Naxos.

Autostrada Palermo – Catania (PA-CT), oznaczona A19. Dzięki niej możecie zobaczyć środkową Sycylię, dotrzeć do Enny lub Caltanisetta. Jej długość to 191 km. Uwaga! Obecnie, na skutek dużego kawałka obsuniętej ziemi część autostrady została zamknięta. Służby drogowe zrobiły objazd tej części jednak musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ objazd zajmie Wam około 1h więcej. Ta autostrada nie jest płatna.

Autostrada Mesyna – Palermo (ME-PA), oznaczano jako A20. Jadąc od Palermo, odcinek Palermo – Buonfornello jest bezpłatny. Następnie za pozostałą część autostrady w stronę Mesyny będziecie musieli zapłacić. Autostrada, w części płatnej, to duża liczba tuneli i mostów, zatem proszę Was abyście zatankowali autko wcześniej 🙂

Autostrada Palermo – Mazara del Vallo, oznaczona A 29. Nazywana jest także autostradą soli, ponieważ dzięki niej możecie dojechać do Trapani i strefy Marsala słynnej z salin. Jej długość to 119 km. Autostrada jest bezpłatna. Dojedziecie nią do lotnisk w Palermo i w Trapani. Ważną informacją jest zupełny brak na niej stacji benzynowej. Pamiętajcie o tym wybierając się w tamtym kierunku!

Autostrada Catania – Siracusa (CT- SR), otworzona w 2009 roku. Liczy 25 km i łączy obwodnicę Katanii z Augusta, aby potem dotrzeć do autostrady Siracusa – Rosolini. Autostrada jest bezpłatna.

Autostrada Siracusa – Rosolini. W planach autostrada ma przebiegać do Gela, jednak do tej pory nie została ukończona. Zatem, pamiętajcie o prędkości 🙂 Dopóki nie zostanie ukończona ma charakter przede wszystkim łącznika pomiędzy największymi miastami prowincji Syrakuz. Dzięki temu odcinkowi możecie zobaczyć Syrakuzy, Noto, Avola. Na tym odcinku nie znajdują się stacje benzynowe.

Biorąc pod uwagę wskazane powyżej odcinki płatne autostrad, możemy rozróżnić dwa sposoby płatności: za pomocą tzw. TELEPASS oraz gotówki. TELEPASS jest przeznaczony dla małych i średnich włoskich firm, które często wykorzystują płatne odcinki autostrad podczas swojej działalności i aby nie zatrzymywać się za każdym razem, wykupują abonament na dany okres. Nas, interesować będzie druga forma zapłaty – gotówka.

Moi Mili, podjeżdżając do wejścia na autostradę, należy wybrać wejście z opuszczonym szlabanem i informację na znakach biglietto.

DSCF5200

Po podjechaniu do szlabanu, kierowca powinien wziąć z automatu wystający już bilet. Bilet wygląda o tak:

DSCF5197
BIERZECIE BILET, JAKBYŚCIE WJEŻDŻALI NA PARKING, NA KTÓRYM NIE WIECIE ILE CZASU SPĘDZICIE I NIC NIE PŁACIMY!!! To właśnie w tym momencie, przy maszynach stoją nieuczciwe osoby pobierające opłatę za autostradę o czym wspomniała Joanna!
UWAGA! Bilet odłóżcie w miejsce, w którym się nie pogniecie. Nie zginajcie go na pół. Polecam Wam schowek, ten po stronie pasażera, aby mieć do biletu łatwy dostęp.
W momencie kiedy dotrzecie do miejsca, w których chcecie opuść autostradę, spotkacie się z dwoma możliwościami:
Pani/ Pan w okienku, któremu dacie bilet, a ona/on na podstawie przejechanych przez Was kilometrów, powie Wam i jednocześnie wyświetli na monitorze przed Wami, ile powinniście zapłacić.
Automat samoobsługowy. W moim przypadku automat samoobsługowy wyglądał tak

DSCF5202
I tutaj płatność jest taka jak na parkingu – wkładacie bilet, automat Wam wyświetla kwotę do uiszczenia, którą uiszczacie. Szlaban się otwiera i możecie wyjechać z autostrady. Bilet pozostaje w automacie.
Ważne! Wybierając się na autostradę przygotujecie drobne! ponieważ w przypadku gdy trafi Wam się automat, nie wszystkimi nominałami będziecie mogli zapłacić!
Miłego i spokojnego podróżowania!

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie