Starożytna Tindari (Tindari antica)

Starożytna Tindari (Tindari antica)

Cześć Kochani! Jakiś czas temu pisałam Wam mojej wycieczce do Tindari i o Sanktuarium Czarnej Madonny. Kiedy się tam wybierzecie nie możecie ominąć antycznego Tindari, które położone jest nieopodal Sanktuarium. Jestem przekonana, że pozostałości starożytnej części oraz Wasza wyobraźnia przeniosą Was w niesamowitą podróż w czasie 🙂
Antyczne miasteczko, zwane wówczas Tyndaris zostało założone w 396 r. p.n.e. przez Dionizego z Syrakuz. Podczas I wojny punickiej, stało się bazą militarną dla Kartagińczyków, aby po przegranej bitwie morskiej w 257 r. p.n.e. przejść pod panowanie Rzymu. Po 36 r. p.n.e. antyczne Tindari stało się jednym z najlepiej rozwiniętych miast Sycylii. W swojej bogatej historii miasto przeżyło usunięcia się ziemi oraz dwa trzęsienia, które nieco zmieniły jego konstrukcję. Niestety w czasie dominacji arabskiej na Sycylii Tindari zostało praktycznie całe zniszczone.
Jednak pomimo zniszczeń widoczny do dzisiaj układ głównych ulic, które z jednej strony poprowadzą Was do Agory, tj. rynku a z drugiej, do całkiem nieźle zachowanego teatru. Teatr został skonstruowany w IV w. i następnie, w czasie panowania rzymskiego, zrekonstruowany. Od 1956 r. do dnia dzisiejszego na „deskach” teatru odbywają się koncerty i przedstawienia.
Interesującymi mogą być również mury miasta, z których część jest jeszcze widoczna. Źródła podają, że mury ciągnęły się przez około 3 km. Główna brama do miasta była położona na południowym – zachodzie. Poza tym możemy zobaczyć pozostałości domostw z I w. wraz z zachowanymi pięknie podłogami oraz bazylikę z IV w., która w okresie swojej świetności była złożona w dwóch pięter.
Ponadto gorąco zachęcam Was do odwiedzenia muzeum, które znajduje się także na terenie strefy archeologicznej. Posiada ono bogaty zbiór znalezionych podczas wykopalisk przedmiotów użytku codziennego oraz rzymskich posągów.
Strefa antycznego Tindari otwarta jest codziennie od godz. 9.00 do 19.00. Koszt biletu normalnego to 4€, ulgowy – 2€.
Miłego przeniesienia się w czasie i dobrej zabawy! 🙂

Do następnego!

 

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie