Sycylijska głowa Maura (La testa siciliana di Moro)

Sycylijska głowa Maura (La testa siciliana di Moro)

Cześć Kochani 🙂 Wspomniałam Wam już pewnie nie raz jak bardzo lubię ceramikę sycylijską. Jest przepiękna! Kiedy będziecie na Sycylii na pewno spotkacie przeróżne jej formy i kolory. Jednym z jej kształtów jest donica w kształcie męskiej głowy. To głowa Maura. Ponoć zasadzone w niej przyprawy takie jak np. bazylia, szałwia czy mięta zawsze wyrastają dorodne.
Pierwsza taka donica-głowa i związana z nią legenda pochodzą z około 1100 roku, kiedy to Sycylia była pod panowaniem Maurów. Wtedy to, w Palermo, w dzielnicy zwanej Kalsa, ktora notabene istnieje do tej pory, mieszkała dziewczyna obdarzona niecodzienną urodą. Jak dobrze wiecie, w tamtych czasach młode dziewczyny, aby nie narazić się na zepsucie swojej opinii, spędzały swój wolny czas w domu lub na balkonie obserwując stamtąd życie uliczne.
Nasza bohaterka, uwielbiała rośliny, które z wielką starannością pielęgnowała na tarasie. Pewnego dnia, w którym jak zwykle zajmowała się swoimi roślinami, ulicą przechodził młody Maur. Zobaczywszy piękną dziewczynę zakochał się w niej bez pamięci i zapragną ją mieć tylko dla siebie. Legenda głosi, że nie zwlekając ani minuty wszedł do domu dziewczyny i przed jej rodzicami wyznał jej miłość. Niespodziewane najście i wyznanie Maura podbiło serce dziewczyny, która także się w nim zakochała.
Niestety, ich miłość i radość nie trwała długo… ponieważ dziewczyna odkryła, że Maur, w swoim ojczystym kraju pozostawił żonę i dzieci, które czekały na jego powrót. Rozpaczona, nie chcąc aby jej ukochany wrócił do swojego kraju i rodziny, nocą, ucięła mu głowę, z której stworzyła donicę. Donicę-głowę postawiła na balkonie i posadziła w niej bazylię. Z czasem, bazylia wyrosła na tak piękną i dorodną roślinę, że sąsiedzi i mieszkańcy Kalsy stali się zazdrośni – także oni chcieli mieć tak dorodną bazylię! Aby mieć pewność, że ich roślina będzie tak samo bujna poprosili miejscowych gliniarzy o wykonanie donicy jaką miała dziewczyna… właśnie w kształcie głowy Maura!
Kochani, jak wiecie Maurowie byli ludem czarnoskórym, jednak kiedy zawitacie na Sycylię, szybko się przekonacie, że istnieje wiele odmian głów Maura, w tym także te, które przedstawiają Maura jako białego człowieka. Wszystko zależy od artysty – gliniarza i jego fantazji. To co ważne, że pomimo dużej różnorodności, każda z tych donic to prawdziwe mistrzostwo sztuki!
Do następnego!

 

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie