Confetti – wspomnienie o ważnym wydarzeniu

Ciao! Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku! Obiecałam sobie, że jednym z moich noworocznych postanowień będzie częstszy kontakt z Wami, a co za tym idzie częstsze dzielenie się moim doświadczeniem w odkrywaniu uroków (ale i nie tylko!) Sycylii wyspy (nie) zwykłej i jej mieszkańców oraz ich tradycji i kultury.

 

A więc już teraz zaczynamy:  confettconfettii… Czy nie kojarzą Wam się z karnawałem? Właśnie z okresem kolorowych balów w maskach, tanecznymi rytmami muzyki, paradami ciągnącymi się poprzez miasta? Natomiast same konfetti nie kojarzą Wam się z małymi, kolorowymi, często okrągłymi kawałeczkami papieru, które są wysypywane na uczestników tworząc wokół niezapomniany bajkowy czar? Tak?

 

Hmmm… a więc muszę Wam powiedzieć, że właśnie tak myślałam dopóki nie przeprowadziłam się na Sycylię.  Cóż Moi Drodzy, jeśli ktoś na Sycylii wspomni Wam o „Confetti” (pisownia przez „c”) ma na myśli małe podarunki, które podczas ważnego wydarzenia rodzinnego lub wśród przyjaciół, np. ślubu, komunii lub narodzin dziecka, obrony pracy magisterskiej i innych ważnych uroczystości przekazywane są uczestnikom na pamiątkę. Zatem możemy powiedzieć, że Confetti stanowią rodzaj wspomnienia o ważnym wydarzeniu.

 

Ale co to dokładnie jest? To małe cukierki, podobne wyglądem do ememensów o kolorze zróżnicowanym w zależności od wydarzenia i tak np. białe rozdawane są podczas okazji mających związek z sakramentami: ślubów, chrzcin, komunii, zielone są związane z zaręczynami, czerwone – są elementem świętowania obrony pracy magisterskiej, różowe lub niebieskie są zarezerwowane na uroczystości w związku z narodzinami – w zależności od płci dziecka. Różne kolory confetti są także kojarzone z konkretnymi “okrągłymi” rocznicami ślubu.

Confetti na ślub

http://www.dicristofalo.com/prodotti/saccoccini-matrimonio/sacchettino-semplice-completo-di-confetti/

Confetti na obronę pracy magisterskiej

http://www.dicristofalo.com/prodotti/saccoccini-laurea/sacchetto-confetti-per-laurea/

Confetti z okazji narodzin dziecka

http://www.dicristofalo.com/prodotti/saccoccini-battesimo-e-nascita/bomboniera-saccoccino-a-forma-di-ciuccio/

 

Oczywiście, te pokazane powyżej w kształcie małych sakiewek są najbardziej tradycyjnymi. Oprócz cukierków dodawana jest zawsze karteczka upamiętniającą wydarzenie, np. z imionami państwa młodych i ich datą ślubu. Jednak, w zależności od zasobności naszego portfela możemy dowolnie wybierać formę jaką mogą przybrać confetti.

Zgodzicie się, że to bardzo fajny zwyczaj? I słodkie wspomnienie?

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie