Dzień Dziadków (Festa dei Nonni)Untitled

 

Kochani dzisiaj temat bliski sercu – Dziadkowie! 🙂 Tak, tak powiecie, że się nieco spóźniłam z tym wpisem, bo Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone w Polsce w dniach 21 i 22 stycznia każdego roku minęły wczoraj i przedwczoraj. Jednak nie we Włoszech! No, ale od początku.

Moi Mili jak wskazuje sam tytuł, we Włoszech zarówno Babcia jak i Dziadek obchodzą swoje Święto tego samego dnia. I tutaj niespodzianka, jeśli chodzi o datę, bo ten dzień przypada na 2 października! A więc, wg kalendarza włoskiego nie spóźniłam się ;)!

Oprócz wielu kolorowych laurek, które przygotowują Dziadkom wnuczki, podobnie jak w Polsce Dziadkowie zapraszani są do szkół i przedszkoli na przedstawienia. Po przedstawieniach są zaś zapraszani na mały poczęstunek.

Warto abym wspomniała także, że święto Dziadków ma także przypisany swój kwiat, którym jest Non-ti-scordar-di-me, co w tłumaczeniu oznacza „Nie zapomnij o mnie”. Co Wam to przypomina? Nieprawdaż, że niezapominajkę? Spójrzcie:

kwiat2 kwiat1

Wg legendy, którą przekazują Dziadkowie swoim wnuczkom nazwa tego kwiatka powstała podczas momentu, w którym Bóg dawał nazwy wszystkim kwiatkom. Obok innych roślin rósł także ten, taki mały i niepozorny. Aby nie być niezauważony i tym samym pominięty, zawołał do Boga „Nie zapomnij o mnie, Boże!”. W tym momencie Bóg mu odpowiedział uśmiechając się: „Taka właśnie będzie Twoja nazwa”!

Jak wiadomo, Dzień Dziadków jest uroczystością tak szczególną, że oprócz kwiatka przypisanego do tego dnia, powstała także piękna piosenka dedykowana właśnie Dziadkom. Nazywa się Ninna Nonna. Posłuchajcie:

Nieprawdaż, że piękna? Jeśli ktoś byłby zainteresowany tekstem tej piosenki lub/i jego tłumaczeniem, dawajcie znać. 🙂

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie