Corleone i…

Witam Wszystkich w ten słoneczny dzionek, przynajmniej tutaj na Sycylii 🙂 Corleone… Pierwsze Wasze skojarzenie? Prawda, że z filmem”Ojciec Chrzestny”? A jeśli nie z tym filmem, to z mafią? Pomyliłam się? 😉

Natomiast ja dzisiaj ani o jednym ani o drugim nie zamierzam pisać 🙂 Jednak na pewno do tematu mafii na Sycylii i naszych (ale nie tylko naszych) stereotypach z nią związanych jeszcze wrócę, ale innym razem! 🙂

Teraz chciałabym Wam pokazać to małe miasteczko zupełnie z innej perspektywy – parady karnawałowej i związanej z nią przedstawieniem, które rozgrywa się na ulicach w ciągu trzech dni.

Przedstawienie, o którym wspomniałam powyżej, rozpoczyna się w ostatnią sobotę karnawału kiedy to na ulicach miasteczka pojawiają się osoby przebrane za diabłów, zwanych z dialektu sycylijskiego  U Riavulicchiu. U Riavulicchiu ubrani są zazwyczaj w czerwone kurtki lub płaszcze, na nogach mają spodnie koloru czarnego z wystającym z tyłu ogonem a na głowach mają kaptury z rogami i dużą ilością małych dzwoneczków.

corleone

corleone1-2

 

 

 

 

 

 

Idąc ulicami tańczą, głośno się śmieją i dą w rogi robiąc przy bardzo dużo rumoru tak aby wszyscy mogli ich usłyszeć. Niektórzy mieszkańcy zapraszają ich do swoich domów oferując szklaneczkę wina.

Następnie na ulicach pojawiają się osoby w różnorodnych przebraniach i kolorowe wozy tworząc parady. Na placu głównym, grupy poprzebieranych mieszkańców tańczą, pokazując tym samym swoje maski i przebrania w pełnej okazałości. Musicie wiedzieć, że podczas trzech dni (ostatnie sobota i niedziela karnawału i Tłusty Wtorek) mieszkańcy rywalizują ze sobą o to, która z grup tanecznych miała najlepsze przebrania i który z kolorowych wozów przygotowanych na paradę okazał się najpiękniejszy.

Punktem kulminacyjnym wszystkich parad i balów jest Tłusty Wtorek kiedy to zdarzają się dwie ważne rzeczy: pierwszą jest prosię puszczane wolno na terenie parku w Corleone, które jest gonione aby je w konsekwencji zabić i zjeść podczas balu maskowego na placu głównym. Całość, tego nazwijmy to całkiem pogańskiego spektaklu, nazywa się L’inseguimento del porcu frisatu.

Zaś drugim wydarzeniem Tłustego Wtorku jest spalenie na stosie Nannu. Jest on symbolem Karnawału, zwane z dialektu Rituale del nannu e rogo del Carnevale. Spalenie odbywa się także na placu głównym podczas tańców diabłów (tych samych, które rozpoczynały Karnawał). Tym aktem symbolicznej „śmierci karnawału” w Corleone kończy się jeden z najbardziej kolorowych i hucznych okresów w roku.

Kochani, na koniec, mam dla Was niespodziankę – Program Karnawału w Corleone w 2015!

  • 14 luty 2015 (sobota) – centrum miasta – kolorowa parada wozów
  • 15 luty 2015 (niedziela) – centrum miasta – kolorowa parada wozów
  • 17 luty 2015 (Tłusty Wtorek) – centrum miasta: kolorowa parada wozów, l’inseguimento del porcu frisatu i Rituale del nannu e rogo del Carnevale

Być może, że ktoś z Was odwiedzi w tym czasie Sycylię i sławne Corleone?

Michał Komski

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie