La Contradanza siciliana

Dzień Dobry Wszystkim! 🙂 Kochani, zapytacie a co to za tytuł? Co takiego jest ta „contradanza”? Otóż, jak już jesteśmy przy Karnawale, postanowiłam napisać coś o typowo sycylijskim tańcu.

Sycylijczycy opowiadają, że La Contradanza siciliana przybyła na Sycylię w czasach kiedy to Sycylia należała do Królestwa Obojga Sycylii, tj. pomiędzy XVI i XVII wiekiem. Z czasem została sukcesywnie rozpowszechniona wśród miejscowej ludności. Bardzo często La Contradanza siciliana jest także nazywana z dialektu sycylijskiego cumannata, czyli prowadzona, ponieważ całości przewodniczy maestro di ballo (a więc nasz wodzirej!), który zarządza całym tańcem mówiąc jakie kroki i figury po kolei powinni wykonywać uczestnicy.

La Contradanza siciliana nie jest tańczona jedynie podczas karnawału, ale także podczas ślubów, Bożego Narodzenia, Sylwestra, Nowego Roku lub narodzin nowego członka rodziny. Taniec ten może trwać bardzo długo – w zależności od znajomości figur przez wodzireja. Moi sycylijscy znajomi opowiadali mi również, że w czasach kiedy to rodzice musieli najpierw wyrazić zgodę na oficjalne spotykanie się młodych, w sytuacjach w których młodzi takiej zgody nie otrzymywali właśnie La Contradanza była momentem, w którym zakochani mogli się sobą nacieszyć… Wyobrażacie to sobie?

Moi Mili, w związku z tym, że trudno znaleźć dobry film, który pokazuje La Contradanza siciliana korzystam z uprzejmości mojego znajomego i przesyłam Wam materiał wykonany przez niego na placu Garibaldi w Campofelice di Roccella.

 


Dobrej zabawy!

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie