Dzisiaj zabiorę Was w podróż do Mezzojuso na historyczną pantomimę Il Mastro di Campo. Mezzojuso to niewielkie miasteczko położone godzinę jazdy od Palermo w kierunku Agrigento.
Nasza pantomima rozpoczyna się wyjściem z zamku na plac miasteczka orszaku złożonego z króla (il Re) i z królowej (la Regina), dygnitarzy, dam i dworek królowej oraz ich straży. Poza tym, w orszaku uczestniczą: Ambasador (l’Ambasciatore), Garibaldi, Kapitan artylerii (Il Capitano d’Artiglieria), Madzy (i Maghi), Baron z Baronową (il Barone e la Baronessa), którzy jadą na dwóch osiołkach a za nimi na koniach i mułach słudzy: Camperi, Suprastanti, Vurdunaru, Curatulu, Sfacinnatu oraz ogrodnicy, którzy na głowach mają laurowe wieńce. Orszak zamykają rycerze. Orszak przechodzi przez plac i wchodzi na przygotowaną na tą uroczystość, scenę. Rozbrzmiewa muzyka, która daje początek tańcom i zabawom wszystkich uczestników, właśnie w obecności pary królewskiej.
Nie przypomina Wam tych scen z filmów, w których para królewska siedzi w honorowym miejscu i obserwuje bawiących się gości? Warto dodać, że wszystkie osoby z orszaku są przebrane i niektóre z nich mają na twarzy także maski.
W pewnym momencie na plac wkraczają uzbrojeni Inżynierowie (Ingegneri), którzy przy pomocy olbrzymiego kompasu, rozpoczynają pomiary odległości od zamku do wybranego punktu na placu, w którym zostaje ustawiony sprzęt wojskowy. Zupełnie niespodziewanie, na plac wjeżdża na koniu Il Mastro di Campo. Ubrany jest w białą koszulę pełną kolorowych dodatków, czerwone spodnie a na twarzy ma maskę w kolorze czerwonym z haczykowatym nosem i dolną wargą dosyć wydętą. Spójrzcie:
Kochani, wejściu Il Mastro di Campo na plac, towarzyszą dźwięki tamburynu wprowadzając tym samym zupełną zmianę atmosfery i zwiększają napięcie. Il Mastro di Campo objeżdża plac, zatrzymuje się przed zamkiem, schodzi z konia i po konsultacji z Inżynierami wysyła do Ambasadora list, w którym zaprasza Króla do walki. Ma zamiar walczyć o rękę Królowej. Niestety Król nie zgadza się na podjęcie tego wyzwania o czym informuje Il Mastro di Campo. Odpowiedź Króla bardzo bulwersuje Il Mastro di Campo, który przy dźwiękach tamburynu rozpoczyna swój wojenny taniec. Z czasem, do tego tańca dołączają uczestnicy orszaku Króla, wywołując u niego gniew i zdenerwowanie. Muszę Wam powiedzieć, że taniec wojenny il Mastro di Campo z udziałem postaci z dworu Króla to część nie do opisania słowami, to po prostu musicie zobaczyć!
W pewnym momencie Kapitan wojsk daje rozkaz „do walki” i rozpoczyna się kanonada dział, wystrzałów i huku. Rycerze wchodzą w tłum gapiów rozdając im confetti (co to takiego, pisałam tu https://labellasicilia.pl/confetti-wspomnienie-o-waznym-wydarzeniu/), likiery, ciastka i ciasteczka! Ogrodnicy zaś, podchodzą do dziewczyn i kobiet rozdając im kwiaty. Baron z Baronową na swoich osłach także wchodzą w tłum uczestników rozdając confetti a ich słudzy chleb, kiełbaski, sery, suszone figi oraz wino. Tak właśnie, przy tańcu wojennym Il Mastro di Campo, rozpoczyna się wielka uczta dla wszystkich gości na placu. Podczas swojego tańca Il Mastro di Campo spotyka się w końcu w walce z Królem i zostaje zraniony. Drżąc cały, upada do tyłu i zostaje złapany przez swoich rycerzy, po czym wyniesiony z placu.
Moi Mili, ale to jeszcze nie koniec całej patomimy! Tak się kończy pierwsza część spektaklu.
Część druga rozpoczyna się sceną, w której Król oraz cały jego orszak świętują zwycięstwo! Cóż, ale tutaj zostają zaskoczeni, ponieważ nagle, na plac wkraczają rycerze Il Mastro di Campo niosąc swojego Pana. Okazuje się, że rana zadana przez Króla nie było śmiertelna i Il Mastro di Campo jest żywy oraz wzywa Króla raz jeszcze do walki, którą tym razem wygrywa! Jako akt zwycięstwa Il Mastro di Campo zdejmuje maskę i obejmuje Królową. Król zaś zostaje skuty w łańcuchy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy pantomimy tworzą orszak, który wyrusza ulicami miasteczka. I tak właśnie kończy się historyczna pantomima w Mezzojuso 🙂
I jak podobała Wam się? Wiem, że moje opowiadanie nie oddaje wszystkiego dlatego zachęcam Was do odwiedzenia Mezzojuso. Natomiast aby zobaczyć ten historyczny spektakl zapraszam Was zawsze w ostatnią niedzielę Karnawału 🙂 W tym roku przypada ona w dniu 15 lutego! Do zobaczenia! 🙂 🙂