Obrzędy Wielkiego Tygodnia na Sycylii – Niedziela Palmowa

Obrzędy Wielkiego Tygodnia na Sycylii – Niedziela Palmowa
I riti della Settimana Santa in Sicilia – La Domenica delle Palme

Witajcie Moi Mili 🙂 Jak już wspomniałam we wczorajszym artykule rozpoczął nam się szczególny okres w roku – okres Wielkiego Tygodnia, który swoimi uroczystościami poprzedza Wielkanoc i Zmartwychwstanie Chrystusa. Okres, w którym, szczególnie tutaj na Sycylii, tradycje i obyczaje zaczerpnięte z wpływów greckich, bizantyńskich, arabskich i hiszpańskich, mieszając się ze sobą, możemy podziwiać wielu przedstawieniach upamiętniających Mękę, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa.
Każda miejscowość, czy to mała czy duża, świętuje inaczej, jednak każda jednakowo barwnie, dostojnie i uroczyście jak przystało na tak ważne wydarzenie. W wielu miejscach odbywają się procesje podczas, których niesione są udekorowane statuy świętych, Chrystusa i Maryi. Wielu uczestników procesji jest przebrana w różny sposób, w zależności od dnia, w którym procesja ma miejsce. Oczywiście, wszystko odbywa się przy udziale pieśni i dźwięku przeróżnych instrumentów, aby w pełni oddać nastrój przeżywanego wydarzenia.
Wczoraj obchodziliśmy Niedzielę Palmową, czyli La Domenica delle Palme a wraz z nią odbyła się pierwsza uroczystość – miejscowy ksiądz, trzymając w ręku palmę i oczywiście siedząc na osiołku przemierzył ulice miasteczka, aby w ten sposób upamiętnić wjazd Chrystusa do Jerozolimy. I zgodnie z opisem jaki został przedstawiony w Nowym Testamencie, ksiądz na osiołku został z radością powitany przez mieszkańców trzymających palmy lub gałązki oliwne.
Zwyczajem jest, że poświęcone palmy lub gałązki po przyniesieniu do domu, kładzie się na poduszce łóżka, co ma wróżyć małżonkom szczęście i wierność. 🙂

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie