Palma i gałązka oliwna – symbole Niedzieli Palmowej

Palma i gałązka oliwna – symbole Niedzieli Palmowej

palma1

Witajcie Kochani! Dzisiaj mamy ważny dzień – Niedziela Palmowa. Właśnie dzisiaj na całej Sycylii rozpoczynają się obchody Wielkiego Tygodnia, czyli La Settimana Santa. Ja natomiast dzisiaj zacznę nieco skromniej – od palmy i gałązki oliwnej.

Kochani, zgodnie z zapisami w Nowym Testamencie Chrystus wjeżdżając do Jerozolimy był witany przez tłum trzymający palmy i gałązki oliwne aby w ten sposób oddać Mu honor i szacunek.

Od wieków, nie tylko na Sycylii, palma uważana jest za symbol triumfu, uwielbienia i majestatu. Oznacza zwycięstwo, odrodzenie i nieśmiertelność. W przeszłości, mniej więcej na miesiąc przed niedzielą palmową palmaru, czyli florysta palm, szukał najlepszych gatunkowo plam aby móc z nich upleść piękną kompozycję na Niedzielę Palmową. Kompozycje bardzo często przedstawiały określone figure. Niestety, wraz z postępującą komercjalizacją zawód palmaru przestał istnieć a miejsce przepięknych kompozycji z palm zajęły mniej skomplikowane warkocze ozdobione wstążeczką lub kokardką. Szkoda prawda?

Jako ciekawostkę warto dodać, że w czasach przeszłych, palmy uważane były za rośliny święte, które oddalały złe duchy, niepowodzenia i ciężkie choroby. Palmy poświęcone w Niedzielę Palmową przechowywano w domu aby zapewnić szczęśliwe życie jego mieszkańcom.

Obecnie, coraz częściej, aby chronić plamy, używane są gałązki oliwne, sprzedawane często jak kwiaty – w foliach. Gałązka oliwna uważana jest za symbol pokoju. W niektórych sycylijskich rodzinach panuje zwyczaj, że podczas Wielkiej Nocy gałązka we flakonie z wodą stawiana jest na świątecznym stole co ma przynieść pokój całej rodzinie.

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie