Mały przewodnik o podróżowaniu po Sycylii samochodem
Cześć Kochani! W związku z tym, że wielu z Was, przyjeżdżając na Sycylię pyta mnie o różne sprawy związane z podróżowaniem autem postanowiłam zebrać wszystko razem i zrobić z tych pytań mały przewodnik o podróżowaniu samochodem. 🙂 Zatem rozpocznijmy:
1. Wymagane dokumenty
Prawo jazdy wystawione w jednym z Państw UE jest ważne we Włoszech, a więc i na Sycylii. Nie ma zatem potrzeby starać się o międzynarodowe prawo jazdy.
W przypadku gdy prawo jazdy zostało wystawione w państwie nienależącym do EU – jest niezbędne zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy lub tłumaczenie przysięgłe naszego prawa jazdy.
2. Zasady jazdy
Ruch obowiązujący jest prawostronny. Zgodnie z kodeksem drogowym, jazda na światłach w dzień obowiązuje nas na autostradach i podmiejskich drogach szybkiego ruchu, tzw. strada extraurbana. W przypadku miast mamy do wyboru: pozostawić włączone światła lub je wyłączyć. Włoski kodeks drogowy przewiduje możliwość jazdy bez włączonych świateł w ciągu dnia, w mieście. Takiego wyboru nie mają osoby, które przyjechały do Włoch na motorach (pojazdy dwukołowe). W tym przypadku jazda na światłach jest zawsze obowiązkowa.
Obowiązkowe jest również, aby podczas jazdy zapinać pasy bezpieczeństwa. Ten wymóg dotyczy zarówno przednich jak i tylnich miejsc. Ważną informacją jest, że kary, w przypadku jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa mogą zostać nałożone zarówno na kierowcę jak i pasażerów.
3. Podróżowanie dzieci
Zgodnie z włoskim kodeksem ruchu drogowego dzieci do wieku 12 lat lub o wzroście niższym niż 1,50 cm powinny podróżować w foteliku lub siedzieć na podstawce, zawsze na tylnim siedzeniu. Według rozporządzeń europejskich, przyjętych także we Włoszech, wyróżnia się 5 grup urządzeń zależnych od masy ciała dziecka:
⦁ grupa 0 – czyli niemowlaki, które ważą do 10 kg; niezbędnym jest fotelik pozwalający na podróżowanie dziecka w pozycji leżącej;
⦁ grupa 0+ – dzieci do 13 kg; fotelik powinien różnić się od tego powyżej wzmocnieniami na głowę i nogi;
⦁ grupa 1 – dzieci od 9 do 18 kg; to te foteliki, które powinny być przymocowane do siedzenia auta za pomocą pasów bezpieczeństwa i mieć wzmocnienia o których wspomniałam w punkcie poprzednim;
⦁ grupa 2 – dzieci od 15 do 25 kg; to te podstawki, często z podłokietnikami i niewielkim oparciem, które dają możliwość podniesienia dziecka do poziomu, w którym jest możliwość zapięcia je w pasy bezpieczeństwa, powyżej miednicy i ramiona (jak u dorosłego);
⦁ grupa 3 – dzieci od 22 do 36 kg; to też podstawka, tym razem bez podłokietników i oparcia, jednak dająca możliwość zapięcia dziecka w pasy bezpieczeństwa, jak u dorosłego.
4. Ograniczenia prędkości (samochody osobowe)
Ograniczenia prędkości wg włoskiego kodeksu ruchu drogowego zależą od 4 czynników: typu drogi, czynników atmosferycznych, umiejętności kierowcy oraz typu pojazdu, którym się poruszamy. W naszym przypadku opiszemy te, dotyczące samochodu osobowego. A więc mamy:
autostrady – oznaczone na kolor zielony. W tym przypadku limit prędkości to 130 km/h. Jeśli warunki pogodowe są złe, wówczas limit to 110 km/h, a w przypadku mgły, w której widoczność spada do mniej niż 100 m, nie możemy jechać szybciej niż 50 km/h
strada extraurbana principale – główna droga podmiejska (poza miastem). Oznaczone kolorem niebieskim. Są szerokie, z dwoma lub więcej pasami ruchu w jedną stronę, z pasem podziału pośrodku. Zazwyczaj występują w obrębie wielkich miast, stanowią ich obwodnice. W tym przypadku limit prędkości to 110 km/h. Jeśli warunki pogodowe są złe, wówczas ten limit spada do 90 km/h, a podczas mgły, ograniczeniem jest już 50 km/h.
strada extraurbana secondaria – drogi podmiejskie drugorzędowe. Zazwyczaj łączące większe miasta, szerokie, z pasem bocznym. Cechą charakterystyczną jest brak pasu oddzielającego po środku. W przypadku tych dróg maksymalna dozwolona prędkość to 90 km/h.
strade urbane – drogi miejskie. To drogi przecinające miasta i miasteczka oraz wsie. Odróżnicie je ograniczeniem prędkości do 50 km/h lub znakiem zabudowania terenu.
Poza tym jak wspomniałam powyżej limity prędkości zależą także od umiejętności kierowcy. Te, zgodnie z włoskim kodeksem drogowym są niewielkie przez 3 pierwsze lata po otrzymaniu prawa jazdy. W tym przypadku należy zatem pamiętać:
⦁ autostrady – 100km/h
⦁ drogi podmiejskie główne – 90km/h.
Pozostałe limity, wskazane powyżej, pozostają bez zmian.
5. Mandaty
Kiedy wypożyczacie auto, każdy z operatorów, z którym podpisujcie umowę najmu, uwzględnia w nim punkt, że wszystkie kary i mandaty jakie poniesiecie w czasie używania auta, zostaną pokryte przez Was. Zatem postanowiłam napisać coś także o wysokościach mandatów. Te zależą od przekroczonej prędkości:
do 10 km/h przekroczonej prędkości – to mandat w wysokości od 39 euro do 159 euro
powyżej 10 km/h – 40 km/h, przewiduje mandat od 159 euro do 639 euro
powyżej 40 km/h – 60 km/h, to mandat od 500 euro do 2.000 euro
przekroczenie zaś prędkości o więcej niż 60 km/h wiąże się z mandatem od 779 euro do 3.119 euro.
Oczywiście mandaty są wyższe w przypadku osób, które posiadają prawo jazdy mniej niż 3 lata oraz które są zawodowymi kierowcami (typu kierowcy TIR).
6. Płatne autostrady
Ten punkt, nieco szerzej opisałam tutaj. Zajrzyjcie.
Kochani, mam nadzieję, że ten przewodnik po części odpowie na Wasze pytania, kiedy będziecie wybierać się na Sycylię autkiem. Jeśli by czegoś w nim zabrakło, piszcie, pytajcie.
Do następnego!