Maski sycylijskiego karnawału (Le maschere siciliane)

Witam Kochani 🙂 no a jak już karnawał trwa, to pomyślałam, że warto to uczcić i dzisiaj postanowiłam napisać coś o maskach sycylijskich. Osobiście maski i bale maskowe bardzo mnie zawsze intrygowały. Szczerze żałuję, że zwyczaj urządzania balów maskowych w Polsce praktycznie prawie nie istnieje! Dodatkowo gdy oglądam te wszystkie filmy w których poprzebierani bohaterowie bawią się na balach… achhh… no ale do rzeczy!

PEPPE NAPPA

VLUU L100, M100  / Samsung L100, M100

Najstarszą maską spośród sycylijskich ale także jedną z najstarszych wśród wszystkich masek włoskich jest maska Peppe Nappa. Jej korzenie sięgają jeszcze rzymskiego teatru komediowego, a więc połowy XVI wieku.

Peppe (skrót od imienia Giuseppe) jest sługą-głupkiem, który za wyrządzone szkody zawsze dostaje baty od swoich panów. Dodatkowo od miejscowej ludności otrzymuje przezwisko „Nappa”, które symbolizuje jego ubranie – ubogie, uszyte z kawałków materiału. Chcąc opisać Peppe Nappa powinniśmy zwrócić uwagę na przykrótki żakiecik koloru niebieskiego z wielkimi guzikami i za długimi rękawami, przykrótkie spodnie, które podkreślają białe buty z klamrami. Na głowę, Peppe Nappa  zawsze wkłada kapelusz, a na szyję biały „szalik”. Szalik wzięłam w cudzysłów, ponieważ nie jest to typowy szalik, jaki się nosi obecnie, ale kryza czyli coś co na kształt harmonijki. Szukając, w książkach na pewno znajdziecie mniej więcej taki oto jego wizerunek.

https://conme.wordpress.com/2009/02/08/

https://agriturismosiciliavillarica.wordpress.com/2014/03/02/e-carnevale-ogni-scherzo-vale-la-maschera-siciliana-di-peppe-nappa/

Jeśli chcielibyście spotkać Peppe Nappa osobiście, zapraszam do Sciacca. Jest to niewielkie miasteczko położone niedaleko Agrigento gdzie na zakończenie karnawału odbywa się wielka parada właśnie z udziałem Peppe Nappa. Spójrzcie na poniższe zdjęcia z 2014 roku:

Peppe Nappa

http://www.imperatoreblog.it/2014/02/14/il-carnevale-di-sciacca/

i także inne postaci z parady!

https://carnevaleinsicilia.wordpress.com/14/foto-sciacca/

Niesamowite, prawda? Te kolory! Przebrania mieszkańców! Cała parada!

U’ NANNU CA’NANNA

nannunanna_N

Korzenie dwóch kolejnych masek sycylijskich pochodzą z Termini Imerese – miasteczka położonego niedaleko Palermo. Wg podań opartych na historii Sycylii, pierwsze parady w karnawale zostały zapoczątkowane przez rodziny neapolitańskie, z którymi to właśnie, z kontynentu, przypłynęły maski:   Il Nanno i La Nanna.

 

Il Nanno jest mężczyzną niskiego wzrostu i okrągłych kształtów, symbolem radości i karnawału, który podczas parady, dokładnie w Tłusty Wtorek (nie, to nie pomyłka!) jest palony. Ceremonie tę poprzedzają tańce uliczne przy akompaniamencie muzyki, sypiące się konfetti i rzucane na bawiących się uczestników kolorowe serpentyny! Taniec ten często jest zwany tańcem wolności. Spalenie Il Nanno ma oznaczać koniec okresu radości i dobrobytu.

La Nanna natomiast, jest postacią kobiety, dosyć chudej i bladej, która płacząc nad spalanym Il Nanno zaprasza uczestników do wyciszenia się i refleksji w nadchodzącym okresie Wielkiego Postu.

Il Nanno i La Nanna

https://carnevaleinsicilia.wordpress.com/14/u%E2%80%99-nannu-ca%E2%80%99-nanna/

Inne figury z parady w Termini Imerese

https://carnevaleinsicilia.wordpress.com/14/foto-termini-imerese/

Na koniec dodam, że Karnawał w Termini Imerese jest najstarszą paradą na Sycylii, której korzenie sięgają 1876 roku.

Jak uważacie? Nie fajnie byłoby zorganizować taką paradę karnawałową w Polsce?  😉


Kochani, w związku z tym, że artykuł jest o maskach sycylijskich, tych najbardziej typowych dla Sycylii to wspomniałam tylko o dwóch miastach, w których odbywają się parady karnawałowe – Termini Imerese i Sciacca. Jednak musicie wiedzieć, że nie tylko tam karnawał świętowany jest w taki sposób. W wielu innych miejscach na Sycylii organizowane są także parady karnawałowe lub zabawy uliczne związane z tradycją lub kulturą danego miasteczka, których głównym celem jest wspólna zabawa.

Iwona Leciak

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Sycylia

Powiązane posty

LaBellaSicilia w nowej odsłonie

Cześć! W połowie maja pisaliśmy o zmianach, jakie planujemy w najbliższym czasie, w ten sposób: „To, co było fajne w internecie kilka lat temu, niekoniecznie