Sycylijska ceramika z Santo Stefano di Camastra (La ceramica siciliana di Santo Stefano di Camastra)
Ciao! Muszę Wam przyznać, że urzekła mnie… urzekła mnie sycylijska ceramika! 🙂 Te kolory i te różnorodne formy… do tej pory myślałam, że ceramika to mniejsze i większe talerze oraz solniczki i pieprzniczki lub wazony na kwiaty… a tutaj okazało się, że Sycylijczycy są w stanie zrobić ceramiczne praktycznie wszystko!
Kochani, na Sycylii my 5 głównych ośrodków słynących z tradycyjnej produkcji ceramiki: Caltagirone, Santo Stefano di Camastra, Palermo, Trapani, Burgio i Sciacca. Dzisiaj popiszę jedynie o Santo Stefano di Camastra, które to odwiedziłam kilka dni temu. O pozostałych, na pewno powstaną oddzielne artykuły, bo ceramiki sycylijskiej nie da się ująć w jednym! 🙂
Warto podkreślić, że ceramiczna tradycja w Santo Stefano di Camastra narodziła się w związku z obecnością wielu jaskiń, z których można było czerpać glinę. Źródła podają, że pierwsze wyroby z gliny w Santo Stefano di Camastra sięgają XI wieku, jeszcze kiedy Sycylia była pod panowaniem arabskim. Wówczas produkowano przede wszystkim przedmioty domowego użytku, takie jak: dzbany na wodę, wielkie „słoje” na oliwę czy naczynia różnej wielkości. W średniowieczu produkty ceramiczne ze Santo Stefano di Camastra zaczęły być rozpoznawane nie tylko na wyspie, ale także eksportowane na zewnątrz.
Prawdziwy przełom jednak nastąpił w XVII w. kiedy to mistrzowie ceramiczni ze Santo Stefano di Camastra rozpoczęli produkcję płytek ceramicznych malując je intensywnymi kolorami jak np. pomarańczowym, czerwonym, żółtym czy zielonym. Płytek tych zaczęto używać do wykładania podłóg domów, w kościołach, do ozdoby grobów czy fontann oraz jako numery domów. Jednocześnie, w tym samym okresie, podniosła się jakość wykonania wszystkich przedmiotów ceramicznych dzięki czemu ceramika wykonana w Santo Stefano di Camastra zaczęła być znana także poza Włochami.
Dzisiaj, jak zajrzycie do tej malutkiej miejscowości położonej malowniczo nad morzem, do czego Was gorąco zachęcam, przekonacie się, że jej ulice są jedną wielką ekspozycją ceramiczną 🙂 Co więcej, formy i kształty są najróżniejsze – ja miałam wrażenie, że praktycznie wszystko można zrobić w ceramice! Warto abyście skorzystali z okazji i wybrali się także do Muzeum Ceramiki, które znajduje się w Pałacu Trabii (Palazzo Trabia).
Pozdrowienia! 🙂