Sycylijski ślub – tradycje i zwyczaje – Narzeczeństwo
NARZECZEŃSTWO (Il fidanzamento)
Witam Was Mili 🙂 Zgodnie z naszymi ustaleniami dzisiaj część 2 sycylijskich zwyczajów związanych ze ślubem i narzeczeństwem. Dla tych, którzy nie czytali części 1 związanej z panieństwem znajdą ją tutaj.
Wracając zaś do mojego opowiadania przypomnę, że to matka chłopaka wybierała przyszłą synową i jeśli podczas spotkania z matką dziewczyny zgodziły się aby ich dzieci się pobrały od tego momentu rozpoczynało się oficjalne narzeczeństwo dwojga młodych. Oznaczało to także rozpoczęcie przygotowań do ślubu, ponieważ musicie wiedzieć, że narzeczeństwa w danych czasach na Sycylii, nie trwały długo.
W przypadku gdy zakochanymi byli młodzi, których rodziny się znały i akceptowały, jak wspomniałam w części 1, chłopak śpiewał pod oknami wybranki serenady, manifestując swoją miłość i tym samym mając nadzieję, że rodzice obu stron ustalą wspólne spotkanie tzw. l’acchianata. L’acchianata była także dla chłopaka możliwością wejścia po raz pierwszy do domu swojej wybranki. Spotkanie odbywało się zazwyczaj w porze kolacji na końcu której chłopak podarowywał dziewczynie pierścionek zaręczony. Ważnym jest także wiedzieć, że od momentu l’acchianata chłopak mógł odwiedzać swoją wybrankę w jej domu.
Przygotowania do ślubu zawsze rozpoczynały się od listy posagowej przyszłej panny młodej (la lista della dote), która bardzo często zawierała komplety pościeli, obrusów, ręczników ręcznie haftowanych (tzw. corredo), garnki, sztućce i inne przedmioty, które mogły być przydatne na nowej drodze życia. Przyjęte jest do tej pory, że na tydzień przed ślubem corredo jest wykładane w jednym z pokojów w domu rodziców przyszłej panny młodej aby jej narzeczony i rodzina mogli przyjść i nie tylko je obejrzeć ale także je policzyć! Następnie, na dzień przed ślubem, całość posagu panny młodej jest przewożona do nowego domu lub mieszkania.
Kolejną tradycją, która do dzisiaj jeszcze istnieje na Sycylii, jest ta, że w dniu, w którym zostaje przywiezione corredo, siostry i przyjaciółki panny młodej, te niezamężne! przygotowują łóżko młodej parze! Ważnym jest, aby łóżko zostało pokryte białą pościelą, koniecznie z lnu lub jedwabiu, bardzo często z koronką. Poza łóżkiem przygotują także całą sypialnię przyszłych nowożeńców. Całość tych przygotowań odbywa się pod czujnym okiem matki panny młodej lub pana młodego. Dlaczego tak? Oczywiście, zapewne jak się domyślacie – dziewczyny niezamężne i przygotowane na biało łóżko mają odzwierciedlać dziewictwo i nieskazitelność natomiast matka jest symbolem wiedzy i mądrości. Kiedy łóżko przyszłych nowożeńców jest przygotowane sadza się na nim dziecko 🙂 (np. siostrzeńca lub siostrzenicę), które ma być symbolem przyszłego potomstwa a pod pościel wkłada się pieniądze, cofetti i ziarnka ryżu – symbole dostatku i radości.
Warto podkreślić, że przy przygotowywaniu łóżka dla młodych nie uczestniczą mężczyźni. W niektórych domach jest przyjęte, że oczekują w salonie częstując innych oczekujących słodyczami lub małymi przekąskami.
Przyjęte jest także, że na noc przed dniem ślubu w domu przyszłych nowożeńców pozostaje ktoś dopilnowania 🙂 Kiedy zapytałam – ale czego? Otrzymałam odpowiedzieć Aby było wszystko jak należy!
Do kolejnego napisania!